Правила безпечної поведінки на природі для житомирян

0
742

Початок травня – пора, коли відпочинок на природі набуває популярності. Кожен з нас асоціює теплу пору та травневі вихідні із відпочинком на природі. При цьому не потрібно забувати про правила поведінки, а також зробити все, щоб зберегти красу природи.

Період з квітня по жовтень вважається часом підвищеної небезпеки виникнення пожеж у лісі.

Протягом пожежонебезпечного періоду забороняється:

– відвідувати хвойні ліси при оголошенні надзвичайної пожежної небезпеки 5-го класу;

– розводити багаття у лісі та лісопосадках;

– заїжджати автомобілем до лісу;

– палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники або недопалки;

– залишати у лісі просочене бензином, гасом, мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;

– полювати у лісі з використанням вогнепальної зброї;

– створювати смітники та спалювати відходи;

Вирушаючи на природу обов’язково захистіться від кліщів. Пам’ятайте: залишайте тіло прикритим! Для цього вдягніть одяг, який щільно прилягає до тіла та закрите взуття. Вдягніть головний убір (кепка, капелюх чи хустинка), а шию захистіть високим коміром або прикрийте хустиною. Час від часу оглядайте один одного. До речі, помітити кліща легше на світлому одязі.

Не забувайте обробити одяг та тіло спеціальними засобами, які ви знайдете в аптеці або спеціалізованому туристичному магазині. Засоби від кліщів називаються акарицидами (від «акарос» – кліщ). Не забувайте і про спеціальні засоби від комах та комарів.

Повернувшись додому, зніміть увесь одяг, витрусіть його (особлива увага до швів і кишень), ретельно огляньте тіло й шкіру голови під волоссям.

У разі укусу кліщем негайно звертайтесь до лікаря. Навіть якщо вам вдалося витягти кліща самостійно, відвідайте лікаря. Важливо показати спеціалістові самого кліща, адже після аналізу буде відомо, чи був кліщ носієм небезпечної хвороби. Після укусу спостерігайте за  самопочуттям: при появі температури, алергічної реакції на шкірі та інших симптомів – негайно звертайтесь до лікаря.

Не встановлюйте намет поблизу мурашника, не виливайте залишки солодкого чаю поряд із місцем, де розклали килимка, – і комахи не дошкулятимуть вам.  Уберегтися від комах також допоможуть спеціальні ультразвукові прилади,  які не дають комахам наблизитися до вас. До народних засобів належать гвоздикова, анісова та евкаліптова олії – ними можна намастити оголені ділянки тіла.

Оскільки розводити багаття заборонено, краще всього скористатись мангалом. Якщо це зона відпочинку, то ними передбачено надання мангалу в оренду безкоштовно чи за окрему плату. Але все ж таки краще мати власний мангал.

Пильнуйте, щоб непогашений сірник або іскра не спричинила загоряння, впавши на листя, мох чи лишайник. Адже іскра може довгий час тліти та спричинити пожежу через декілька годин після вашого відпочинку.

Якщо ви помітили загоряння, спробуйте загасити самостійно. У разі якщо полум’я велике і вогонь швидко поширюється – якнайшвидше викликайте пожежників, телефонуйте в лісництво чи в будь-яку екстрену службу. За допомогою телефону, автомобільного навігатору та інших гаджетів, які здатні визначити GPS-координати, повідомте рятівникам точне місцезнаходження пожежі.

З правилами пожежної безпеки у лісі можете ознайомитись за посиланням.

Подумайте про мішки для сміття та залишків відходів. Залишайте місце відвідування в тому стані, в якому вам самим приємно було б його знайти.

Батарейки й акумулятори становлять особливу загрозу природі, вони отруюють землю в радіусі 20–30 м довкола. Тому викидати їх не можна навіть із не харчовим сміттям. Їх слід здавати до спеціальних пунктів переробки. Вам допоможуть зробити це безкоштовно в переважній більшості будівельних супермаркетів та на АЗС.

Обережніше зі скляними пляшками. Крім того, що скло може ранити як людину, так і тварину, воно також може стати причиною пожежі. Адже скло при нагріванні може спричинити пожежу.

Подбайте про безпеку домашніх тварин, якщо берете їх із собою. Придбайте у ветеринарних магазинах і аптеках засоби, нашийники від кліщів. Слідкуйте, щоб ваш улюбленець не заважав відпочивати іншим.

Будьте обережними біля водойм. Недосліджене дно, стрімкість течії, можливий вир, чистота води – можуть стати загрозою для життя. З правилами поводження біля води, ознайомтесь за посиланням.

Життя непередбачуване, може трапитись, що завгодно. Пам’ятайте та перед поїздкою переглядайте правила надання першої допомоги:

  1. Переверніть постраждалого вниз обличчям так, щоб його голова була нижче таза.
  2. Очистіть рот від сторонніх предметів (наприклад, водоростей чи піску).
  3. Різко натисніть на корінь язика, викликаючи блювотний рефлекс.
  4. Коли потопельник почне рефлекторно кашляти й блювати, зачекайте, щоб вода повністю вийшла з дихальних шляхів і шлунка.
  5. За відсутності блювотного рефлексу і пульсу покладіть постраждалого на спину і робіть непрямий масаж серця. Якщо ви не знайомі з потерпілим чи не певні, що від не страждає на серйозні хвороби (наприклад, гепатит), не вдавайтеся до штучного дихання за відсутності у вас спеціальної маски. При появі ознак життя починайте діяти як описано в пп. 1–4.
  6. Викличте «швидку» за телефоном 103.

Відпочиваючи на природі з дітьми, окрім вищенаведених застережень, пам’ятайте, що малюків слід постійно пильнувати. Якщо ви відпочиваєте компанією, призначте одного з дорослих, хто весь час триматиме малечу в полі зору. Обов’язково візьміть із собою дитячу аптечку.

Ваша безпека та здоров’я залежить тільки від вас, тому дотримуйтесь правил поведінки, будьте пильними та адекватними.

Бажаємо вам приємного відпочинку!