Дачний сезон розпочато: як житомирянам правильно підібрати насіння для свого городу

0
249 views

Початок весни — гарна пора для того, щоб планувати свій майбутній врожай. Звичайно, щоб отримати хороший врожай, необхідно вкласти чимало зусиль. А починати треба з підготовки насіння.

У спеціалізованих магазинах вибір величезний, і виникає бажання придбати якомога більше яскравих пакетиків. Але їх вміст може і розчарувати: насіння можуть виявитися неврожайними або взагалі в пакеті виявиться не той сорт.


 

Що потрібно міститися на упаковці якісного насіння

Виробники якісного насіння обов’язково вказують на упаковці не тільки назву сорту, але й основні його характеристики, вимоги до догляду, свою назву, адресу й інші координати. Відомості про термін придатності, номер партії та вагу насіння можна дізнатися зі штампа. Ці цифри не можуть бути надруковані заздалегідь, адже інформація постійно змінюється. Важливий момент: вага насіння указується у грамах або проштампована їх кількість у штуках. У пакетику за дешевою ціною може виявитися набагато менше насіння, ніж у більш дорогій упаковці.

Нерідко багато купують посадковий матеріал, просто глянувши на привабливу упаковку. Саме на цій упаковці міститься вся необхідна інформація про сорт:

   • Позначення стандарту.
   • Свій товарний знак.
   • Агротехніка культури.
   • Контактні дані виробника.
   • Термін придатності садивного матеріалу.
   • Маса насіння в грамах або їх кількість у штуках.
   • Номер партії.

Якщо на упаковці така інформація відсутня, то варто відмовитися від покупки насіння для посадки. Також варто врахувати, що у продавця має бути сертифікат на товар з визначеним терміном дії. Цей документ підтверджує сортову справжність партії насіння.


 

Які абревіатури можна зустріти на упаковках і як їх розшифрувати

F1: великі гібриди з поліпшеними характеристиками, більш стійкі до хвороб;

 • Насіння Еко: отримані з рослин, до яких застосовувались органічні методи вирощування;
 • Якість ЄС: дані насіння відповідають стандартам Європейського Союзу;
 • Оброблене насіння: захищені хімічними препаратами від шкідників і хвороб;
 • Оброблені травами: замість хімічних речовин для обробки використовувалися екстракти природних трав;
 • Мікс: суміш квітів або газонних трав одного виду, але різного кольору або різних видів зі схожими характеристиками;
 • Гранульовані: укладені в спеціальну живильну оболонку;
 • Стрічка насіння: насіння приклеєні на стрічку з необхідними для посадки інтервалами.

 

Чим відрізняються гібриди від звичайного сорту

Сьогодні на прилавках магазинів, які торгують насінням овочевих культур, поряд зі звичайними сортами можна знайти пакетики з гібридами F1. Зовні, крім латинської букви F з цифрою 1, що стоять перед назвою сорту (наприклад, томат F1 Дружок), ці пакування нічим не відрізняються від будь-яких інших. Але ціна на гібридне насіння значно вища, ніж на звичайне сортове. І це не випадково.

Гібриди — це насіння першого покоління, тобто при отриманні насіння обов’язково присутні два компоненти: «мама» і «тато». Їх отримати набагато складніше, тому гібридне насіння коштує дорожче, ніж сортове. Перевага гібридів F1 полягає в тому, що вони, на відміну від сортів, як правило, дають більше врожаю, краще переносять несприятливі умови.

Купуючи гібрид, дачник повинен розуміти, що необхідно чітко дотримуватися технологію вирощування такого насіння. Для нього потрібні хороші родючі ґрунти, внесення добрив, дотримання всіх агротехнічних вимог (глибина посіву, захист, догляд). Тоді гібрид дасть повний, 100 % урожай. Якщо не виконувати всіх цих вимог, то урожай гібридів буде набагато нижчим. Сорти ж більш пластичні та меншою мірою реагують на порушення агротехніки вирощування. Тому, якщо ви не впевнені у своїх овощеводських талантах — купуйте насіння сортів.


 

Які норми висадки насіння різних культур

Щоб зорієнтуватися по потрібній кількості і вазі, треба мати уявлення, скільки насіння міститься в 1 грамі.

 • Дрібнонасінні культури, такі як петрушка, кріп і морква. У грамі насіння цих культур зазвичай міститься від 500 до 1000 насінин.

Норма посадки петрушки 8-10 грам на 10 м2, кропу 10-15, моркви – 5 грам на 10 м2.

 • Середні насіння мають такі культури як капуста, помідори, баклажани, перець. Один грам містить від 150 до 350 штук насіння.

Норма висадки, наприклад, капусти на розсаду становить 10 – 15 грам на 10 м2 площі.

 • Великі насіння мають огірок, буряк, диня. Насіння цих культур в грамі міститься 10 – 100 штук.

Норма висадки для дині 3 – 5, для буряка 10 – 12 грам на 10 м2 площі.

 • Дуже великі насіння у кавунів, кабачків, гороху, їх міститься близько 10 штук в стандартному вазі, рівному одному граму.

Норма висадки для насіння кавуна кабачків, гороху 3-5 грам на 10 м2.


 

Інші тонкощі посадки насіння на розсаду

Ви можете сіяти насіння в будь-якому вигляді – сухими, намоченими водою або пророслими. Природно, останні сходять куди швидше.

Обов’язково підписуйте на ящиках з розсадою найменування і сорт культури, і, звичайно ж, дату посіву. Перед посадкою ящики для розсади потрібно заповнити сухою грунтовою сумішшю на 3 см нижче верхнього краю, зволожити її, накрити ємність плівкою і почекати добу.

Саджаючи насіння, розташовуйте їх на поверхні грунту, а потім вдавлюють тупою паличкою або олівцем на глибину 1 см. Після цього присипте все сухим грунтом, полийте, накрийте плівкою і приберіть в тепле світле місце.

Перевагу краще віддавати раннім сортам, адже пізнім буде потрібно більше уваги. Урожай з низькорослих рослин можна отримати набагато раніше, ніж з високорослих.


Це найважливіші моменти, які вам потрібно знати при виборі і покупці. Дотримуючись цих нескладних правил і уважно вивчаючи інформацію на упаковках, легко знайти якісне насіння необхідних сортів, а правильний вибір насіння стане запорукою високого врожаю.