Пам’ятка для житомирян: як діяти при укусах отруйних плазунів та комах

0
322

В Україні існує велика кількість отруйних плазунів та комах. Слід бути обережними та володіти необхідною інформацією, яка може вберегти ваше життя.

Нещодавно, в Овручі госпіталізували хлопчика через укус гадюки. Тож пропонуємо вам ознайомитись із правилами безпеки та діями при наданні першої допомоги у разі укусу змій чи комах.

Отруйні змії 

При підвищенні температури, активність плазунів знижується, тому вони мало рухаються. Внаслідок чого люди частіше потерпають від їх укусів, якщо випадково наступлять чи сядуть на плазуна.

Похожее изображение

 • Що робити, якщо вкусила змія?

Укус гадюки рідко призводить до смерті, але варто одразу звернутись за медичною допомогою, адже укус може мати важкі прояви та серйозні наслідки. У зону ризику потрапляють діти, люди похилого віку та люди зі зниженим імунітетом. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини – серцево-судинну, кровотворну, нервову. У вкушеного вже через півгодини проявляються загальні ознаки отруєння: слабкість, головний біль, зниження тиску, блювота, задишка, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.

 • Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте домедичну допомогу постраждалому:

 1. Стежте за тим, щоб постраждалий зберігав спокій та менше рухався.
 2. Уражену ділянку тіла слід звільнити від одягу, взуття, прикрас, тощо.
 3. На місце укусу слід прикласти стерильну пов’язку з антисептиком.
 4. Давайте постраждалому воду, адже при укусі змії варто багато пити.
 5. Дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії, якщо маєте з собою.
 6. Під час транспортування, важливо покласти уражену кінцівку на підвищення.
 7. За можливості, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.
 • Чого не варто робити при укусі змії:

– не намагайтесь обробляти рану додатково;
– не припікайте рану;
– не накладайте джгут;
– не висмоктуйте отруту: таким чином вірогідність зараження збільшується, до того ж небезпеці піддається й людина, у якої отрута опинилась у роті. Відсмоктувати отруту можна тільки у тому випадку, якщо в найближчі години неможливо отримати медичну допомогу.
– не вживайте алкоголь.

Найголовніша допомога для постраждалого – медична, тому якнайшвидше доправте постраждалого у лікарню.

Похожее изображение

 • Як вберегтися від укусів змій?

Одягайтесь відповідно. Якщо ви вирушаєте у місцевість, де потенційно можуть бути плазуни, вдягайте одяг, що захистить від укусів. Це повинні бути довгі штани із цупкої тканини, високі черевики. Штани потрібно заправити в черевики.

Перевіряйте місце привалу. Перед тим, як сісти на траву, камінь чи колоду дерева – будь куди – пошурхотіть чи постукайте палицею. Це відлякає змію. Зазвичай вони втікають від людей, почувши кроки, стукіт чи голоси. Однак у спеку їхня поведінка може змінюватись, тому убезпечте себе цією простою дією.

Не торкайтесь неперевірених предметів руками. Змії часто ховаються у старих пнях, копицях сіна, під каменями або стовбурами дерев. Саме тому цих предметів краще не торкатися руками, а користуватися ціпком.

Не робіть різких рухів. Якщо ви все ж таки зустрілися із плазуном, не робіть різких рухів, адже як правило змія просто не побачить нерухомий об’єкт. Краще завмерти і чекати, доки гадюка відповзе, або без різких рухів відійти у сторону.

Пам’ятайте, Змії не нападають першими, а проявляють агресію лише у разі небезпеки!

Отруйні комахи

Останнім часом збільшилась кількість людей, які звертаються за медичною допомогою після укусу бджоли або оси. Бджоли нападають на людину виключно в цілях самозахисту.

Похожее изображение

 • Що робити, якщо вкусила бджола чи оса?

Для здорової людини укус комахи безпечний, але є категорія людей, яким слід уникати нападу ос. Це, в першу чергу, алергіки і астматики. Отрута оси на деяких людей діє як найсильніший алерген. На відміну від бджіл, оси після нападу не вмирають. Найбільш небезпечні укуси шершнів і джмелів – представників найбільшого роду ос. Вони боляче жалять, а їх отрута – сильний алерген. До того ж під час укусу самка комахи відкладає під шкіру людини личинку, яка викликає запалення.

Має значення і місце укусу. Якщо він потрапив в область грудної клітини, живота, а також в голову, наслідки можуть бути більш важкими, ніж при укусі в ногу або руку. Дуже небезпечні укуси в область ротової порожнини. Це може відбутися якщо ви відкусили, наприклад, яблуко або шматочок кавуна, на якому сиділа оса. Такий укус часто призводить до набряку дихальних шляхів і смерті від задишки.

 • Як захистити себе від укусів бджіл та ос?

Ми приваблюємо до себе бджіл не тільки солодощами і фруктами, але й одягом. Бджолам подобаються яскраві кольори, а також квітчастий візерунок. Осам подобаються гнилі фрукти, солодкі страви і напої. Не допускайте, щоб вдома псувались продукти, відро для сміття завжди тримайте закритим. Якщо поблизу з’явились бджоли або оси, уникайте різких рухів – предмет, який повільно рухається, непомітний для комах і не провокує їх.

Не ходіть босоніж або у відкритому взутті по траві, будьте пильні біля кущів, які квітнуть. Перед тим як понюхати букет, переконайтесь, що на квітах немає комах. Щоб не подразнювати комах, намагайтесь літом не користуватись солодкими парфумами. Вікна вдома відчиняйте із заходом сонця. У цю пору всі бджоли й оси повертаються до своїх гнізд.

 • Перша допомога при укусі бджоли чи оси.

 1. Необхідно витягти з рани жало, щоб менше отрути попало в кров.
 2. На місце укусу прикладіть щось холодне.
 3. Потерпілому потрібно знаходитись у стані спокою.
 4. Прикладіть примочку з розчином солі або соди (десертна ложка на півсклянки води)
 5. Дайте постраждалому випити антигістамінний препарат.
 6. Слідкуйте за станом потерпілого. При виникненні місцевих алергічних реакцій необхідно терміново звернутись до лікаря.