Різновиди орнаментів та особливості вишиванок Житомирщини

0
236

Сьогодні, 16 травня українці святкують День вишиванки. Ідеєю свята є збереження українських цінностей та їх популяризація серед молоді та населення загалом.

Ідею акції «Всесвітній день вишиванки» у 2006 році запропонувала студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича Леся Воронюк. А поштовхом до реалізації ідеї та святкування стала вишиванка Ігоря Житарюка, яку він регулярно одягав на пари, як і чимало інших студентів. Леся запропонувала одногрупникам та студентам обрати один день і всім разом одягнути вишиванки. Протягом наступних років свято набуло всеукраїнського масштабу. До свята почали долучатися не тільки українці по всьому світу, а також й прихильники України.

Ще у давнину вишиванка була поширеним видом одягу, який носили у повсякденні та на свята. Візерунок на вишиванці відрізняється в залежності від регіону, в якому вона зроблена. Кожен орнамент на сорочці має особливе місце, значення та магію. Українці вірили, що той чи інший візерунок несе певну захисну силу від біди та нечистої сили. За вишиванкою можна було визначити статус та походження власника.

На Житомирщині вишивають технікою, яка має назву дрібний хрестик та «занизування». Серед кольорової гами надають перевагу червоному, чорному та синьому кольору.

Зображувані візерунки мали просту техніку. Найчастіше вишивали так звану розетку або, як її ще називають восьмипелюстову квітку. Найпоширенішими геометричними фігурами були хрести, ромби, круги, зигзаги та інші. Вони мали своє символічне значення, а оздоблена ними сорочка захищала господаря від негативного впливу.

Ще одним популярним візерунком на Житомирщині був квітково-рослинний орнамент. Вишивали такі види квіток: барвінок, берізку, хміль, виноград, ружки, яблучка, листочки, які зустрічались й на інших предметах народної творчості (наприклад, писанках).